На 21 септември 1903 година големият български интелектуалец, професор в Софийския университет и министър на Народното просвещение Иван Шишманов в присъствието на видната столична общественост, на учители и ученици подписва нарочния акт за откриването на Втора софийска мъжка гимназия. Софийският митрополит Партений освещава новото училище, а директорът Владимир Дякович отваря страниците на нова летописна книга в историята на българското образование. Началото е впечатляващо и амбициозно. Още в първите десетилетия на своето създаване училището се утвърждава в културния живот на столицата като „знаменитата гимназия“, „малкия университет“, „българската Магнаура“. Този смисъл и дух приемникът 22. СЕУ „Георги С. Раковски“ изпълва със събитията на един достойно извървян път в превратностите на времето.
Училище, в което се отразява предприемчивият дух на 20. век – векът на интелектуалния скок в техниката и технологиите, векът на голямата промяна в социалните отношения, векът на глобализирането и отварянето за света. В изминалите години са съдбите на много випуски и поколения, отстоявали традициите на всеотдайната заслуга и безспорния авторитет, утвърдили почетното му място в историята на българското образование. Нашето 22-ро, както всички го наричаме с обич и признателност, винаги е осигурявало солидна комплексна подготовка на своите възпитаници, предопределила пътя на изтъкнати и бележити учители и учени, поети и журналисти, юристи и политици, архитекти и инженери, актьори и музиканти – дейци на българската науката и култура, дали своя принос за просперитета на нацията, с чиито имена светът е свързвал и свързва името на България.
Днес, в началото на новия 21. век, учителите и учениците на 22. СЕУ носят предизвикателствата на времето като вярност към предшествениците, за да ги продължат в най-доброто от себе си, за да бъдат част от бъдещата слава. Традиционализмът – това е паметта за наследството от богатото минало, което трябва да се съхранява; това е преданието за неизчерпаемата духовност, която изисква пълна отдаденост; това е „запазената марка“, която трябва да се отстоява.
Мисия
Да бъдем лидер в осигуряването на качествено образование чрез различни училищни политики, насочени към формиране на чуждоезикови и социални компетентности, като прилагаме творческо и критично мислене, като подкрепяме педагогическата колегия за непрекъснатото усъвършенстване на професионалните умения и като създаваме училищни политики за включване на гражданското образование и предприемачество в обучението.
Нашите ценности
- Екипност
- Доверие
- Уважение
- Справедливост
- Ефективност
- Креативност
Дейността на училището е в съзвучие с тази ценностна система и с изискването за лоялност към целта и мисията на училището от страна на всеки, участващ в него.
Нашите цели
Всички ние активно се ангажираме с постигането на качествено образование чрез използването на интерактивни методи, гъвкавост в преподаването и иновациите. Училищното настоятелство, директорът и помощник-директорите, екипът от учители и служители приемаме за критерии за своята ефективност резултатите, които се измерват с личностната удовлетвореност на учениците, вътрешно и външно експертно оценяване. Включваме в Стратегията за развитие на училищната общност училищни политики за психологическа подкрепа на ученици, учители и родители.
Символи
Отличителните символи на училището изразяват приемствеността, традиционализма и духовния аристократизъм на обвързаността в знанието и напредъка.
Емблема
Концепцията за дизайн на емблемата на 22. СЕУ „Георги С. Раковски“ е базирана на класически символи на образованието, както и на историческото наследство на училището. Ликът на Георги Стойков Раковски (патрон на училището) е заобиколен от лавров венец – символ на просветата още от времето на Древна Гърция, който се е давал на ученик, придобил степен на образование. Непосредствено до венеца се намира навит лист хартия, чиято интерпретация следва две основни линии. От една страна той е символ на диплома за средно образование, изобразена в старинен стил. От друга, листът хартия е изображение на смяната в идеалите на държавата и училището, настъпили в началото на социалистическия режим. През 1945 г. българската власт цели да се откъсне от царското минало на Втора софийска мъжка гимназия и по тази причина слага Георги С. Раковски за неин патрон. Навитият лист хартия представя учредителния акт на Втора софийска мъжка гимназия от 1903 г. и символизира края на една епоха в историята на гимназията, която въпреки това има огромно влияние върху настоящето ѝ и не може да остане затворена страница.
Знаме
Като приемник на Втора софийска мъжка гимназия 22. СЕУ приема за основен фон на знамето зеления цвят, символизиращ младостта, надеждата и плодотворността. На фронталната страна е извезан лика на патрона с институционалния надпис „22 средно общообразователно училище „Г. С. Раковски“ над него. Между две лаврови клонки – символ на нетленността, непреходните ценности, победата над трудностите и несгодите и утвърждаването на новите начала, е годината на откриването – 1903 г. Приемствеността е заложена в символиката на числото две – знак на различието, реда и равновесието. Втора софийска мъжка гимназия се изписва с римските, а 22 средно общообразователно училище – с арабските цифри на числото две. На обратната страна на знамето над сключени в дъга две лаврови е извезана разтворена книга символизираща знанието и идеята за божествената тайна на космическата хармония, с горящия в червен пламък факел на деятелността, просветлението и прогреса върху нея. Като девиз са извезани знаменателните думи на Георги С. Раковски: „Свободата зависи от нас самите“.
Химн – „Раковски марш“
Текст: Орлин Орлинов и Пламен Цонев. Музика: Александър Райчев.
Като Кубратов сноп задружни,
единни като житен клас,
да бъдем будни, да сме нужни
до сетния си дъх и час!
Да сме мечтатели безумни,
подобно теб, Учител наш!
Да гоним не похвали шумни
– Раковски, ти ни дай кураж!
И научи ни, вдъхнови ни
със поглед в бъдното далеч,
да браним българското име,
тъй както теб – с перо и меч!
Януари, 1963 г. София.
Марш на Втора софийска мъжка гимназия
Tекст: Панчо Павлов. Mузика: Константин Зидаров.
С победните лъчи на истината свята
разпалващ негасим в душите плам
и честно служиш ти на родната просвета
о, мили наш, на знанието, храм!
На подвига ти химна мощен прозвучава
през дълги низ на миналите дни
и този подвиг днес челото ти венчава,
зове, увлича в светли висини!
О, нека господ теб, светилник във тъмата.
Благослови за сияйна бъднина,
та в теб да крепнат умовете и сърцата
за славата на родната земя.
Патрон
Георги Стойков Раковски – виден възрожденски деец и будител, идеолог на националноосвободителното движение, всестранно развита ренесансова личност с титанично присъствие в националния живот, балканският Гарибалди, посветил живота си на мисията за обединението на балканските народи и приобщаването им към свободна Европа.
Той е приет за патрон на училището с решение на Педагогическия съвет през учебната 1944/1945 година.
Плакет
Плакетът се връчва при юбилейни и паметни чествания за значителен принос и заслуги на ученици, учители, настоятели, общественици. Проектът и изливането на първата серия е дарение на скулптора и духовник Александър Тимчев като бивш възпитаник и родител по повод честването на 80-годишнината от откриването на Втора софийска мъжка гимназия. Върху часовников циферблат лаврова клонка означава числото дванайсет, символизираща завършения и увенчан с успех кръг на училищния живот. Върху лицевата страна на плакета е барелефното изображение на училищния патрон Георги С. Раковски, дарено от скулптора Георги Чапкънов.